O upadku osady w Çatalhöyük

Seminarium KAHiB IAUŁ

prof. dr. hab. Arkadiusz Marciniak, Wydział Archeologii UAM w Poznaniu

17 V 2023 r., godz. 10.00, s. 1.C IAUŁ

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wystąpienie prof. dr. hab. Arkadiusza Marciniaka (Wydział Archeologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) pt. „Atrofia neolitycznej rezyliencji. Środowiskowe, kulturowe i społeczne okoliczności upadku osady w Çatalhöyük”, które odbędzie się w ramach seminarium doktorskiego Katedry Archeologii Historycznej i Bronioznawstwa, w środę 17 maja 2023 r. o godz. 10.00 w s. 1.C IAUŁ.

Zaproszenie w szczególności adresujemy do studentów archeologii oraz etnologii i antropologii kulturowej.

Dzieje neolitu Bliskiego Wschodu miały arytmiczny charakter i przyjmowały postać cyklu wzlotów i upadków. Powtórzył się on trzykrotnie a kolejne cykle dobiegały końca u schyłku odpowiednio IX, VIII i VII tysiąclecia p.n.e. Ten ostatni cykl zakończył się gwałtownym upadkiem kończącym neolityczny etap rozwoju człowieka. Jest on wyraźnie czytelny w środkowej Anatolii a uobecniają go dzieje mieszkańców osady w Çatalhöyük. Podczas referatu przedstawię warunki egzystencji i strategie zwiększania rezyliencji wypracowane przez lokalną społeczność, które doprowadziły do jej bezprecedensowego wzrostu i powstania ogromnego ośrodka o charakterze protomiejskim. Zarysuję także przyczyny, okoliczności i oblicza jego gwałtownego upadku. Przedstawię także konsekwencje tego zjawiska w perspektywie długiego trwania.