Uczciliśmy żołnierzy września 1939 i ofiary II wojny światowej

Przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego wzięli udział w łódzkich obchodach 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Dnia Weterana, zorganizowanych przez prezydent Łodzi Hannę Zdanowską pod Pomnikiem Armii Łódź w Parku Helenowskim.

Obchody, z towarzyszeniem kompanii honorowej i uroczystą zmianą wart przed pomnikiem, rozpoczęło podniesienie na masz flagi państwowej i wspólne odśpiewanie hymnu. W swych wystąpieniach prezydent Łodzi, a także dr hab. Marcin Gołaszewski, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, i wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk wspominali bohaterstwo, oddanie i cierpienia za ojczyznę Polaków poległych w II wojnie światowej. 

Nie zabrakło odniesień współczesnych - do wojny w Ukrainie i bohaterstwa narodu ukraińskiego stawiającego od półtora roku czoło agresji rosyjskiej. W obchodach, jako gość honorowy prezydent Łodzi, brał też udział Leon Weintraub, Ocalały z Litzmanstadt Ghetto. Po przemówieniach odbyła się modlitwa ekumeniczna za poległych - z udziałem księży obrządków chrześcijańskich i rabina reprezentującego łódzką Gminę Wyznaniową Żydowską.   

Odbył się też uroczysty apel żołnierzy polskich poległych w wojnie obronnej 1939 roku, na wszystkich frontach II wojny światowej i Państwa Podziemnego, których uczczono trzykrotną salwą honorową. 

Następnie delegacje organizacji kombatanckich, politycznych i społecznych Łodzi złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Armii Łódź. W imieniu społeczności akademickiej Uniwersytetu Łódzkiego wiązankę kwiatów złożył kanclerz Jarosław Grabarczyk, oddając hołd poległym. 

 

Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ 

Zdjęcia: Maciej Andrzejewski (CKiPR UŁ)