Spotkanie z historią: Sybiracy na Warmii i Mazurach

W auli widowiskowo-konferencyjnej im. Anny Wasilewskiej w Olsztynie odbyło się pierwsze spotkanie zorganizowane przez samorząd województwa z cyklu „Spotkania z Historią”. Jego tematem było: „Sybiracy na Warmii i Mazurach”

W cyklu „Spotkań z historią” prezentowane są ważne fakty i wydarzenia, które miały wpływ na Warmię i Mazury w latach 1935-1989. Inspiracją jest ustanowienie przez sejmik województwa warmińsko-mazurskiego od roku 2021 obchodów Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach.

dr Wojciech Marciniak

Prelekcję wraz z prezentacją multimedialną dotyczącą zsyłek i deportacji Polaków w głąb ZSRR przedstawił dr Wojciech Marcinia, pracownik naukowy Instytutu Historii UŁ, kierownik Archiwum Sybiraków w Instytucie Historii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym.

Sala wypełniona uczestnikami spotkania

W wydarzeniu uczestniczyło około 300 osób, w tym kombatanci, uczniowie szkół ponadpodstawowych i podstawowych naszego regionu oraz przedstawiciele Wojewódzkiej Komendy Policji.

Jednocześnie dla zainteresowanych tematyką polecamy najnowszy tekst dr. Wojciecha Marciniaka pt. "Ku wytęsknionej Ojczyźnie"opublikowany na stronie swiatsybiru.pl.

Informacje: Wrota Warmii i Mazurswiatsybiru.pl.