„Litzmannstadt. Siedem dni sześć nocy” – spotkanie autorskie z Bogdanem Jankowskim na EkSocu

Miejsce wydarzenia: POW 3/5/Budynek C, 90-255 Łódź
Czas: 05 czerwca 2024 (środa) 16:00 - Bez zakończenia

W dniu 5 czerwca w Auli C101 o godzinie 16.00 odbędzie się spotkanie wokół książki „Litzmannstadt. Siedem dni sześć nocy” z jej autorem dr. Bogdanem Jankowskim, fotografikiem, autorem książek, doktorem nauk socjologicznych, wieloletnim współpracownikiem Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ. Spotkanie poprowadzi prof. Agnieszka Golczyńska-Grondas z Instytutu Socjologii.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki (płatność gotówką) oraz zdobycia autografu.

Książka zatytułowana „Litzmannstadt, siedem dni, sześć nocy” przedstawiaja Łódź podczas okupacji niemieckiej, ukazując realia zarówno łódzkiego getta jak i strony aryjskiej. Książka zawiera 13 rysunków autorstwa Beaty Gambrych-Naze, tworzących samodzielną narrację wizualną.

Powieść, w której liczne autentyczne postaci historyczne są na usługach fikcji literackiej i spotykają się w Litzmannstadt, w getcie i po stronie aryjskiej. Chyba czegoś takiego nie było, żeby w takiej skali pokazać "niemiecką Łódź" od środka, a jednocześnie podjąć próbę rekonstrukcji swoistej umysłowości nazistowskiej i ideologii "religii aryjskiej". Przez tę powieść noir przewiną się więc rzecz jasna Hans Biebow czy Chaim Rumkowski, ale też nie tak powszechnie kojarzeni: kierownik archiwum Otto Heike, fotograf Alfred Pippel, który miał swój sklep na Nawrot, brat malarza Otto Pippela, Alfons Sutter, przed wojną właściciel pończoszarni, potem, w getcie, funkcjonariusz policji kryminalnej. Tłem narracji będą zaś kabalistyczny manuskrypt i poszukiwanie zaginionej korespondencji między Walterem Benjaminem a Geshomem Scholemem. Wśród bohaterów są też zaangażowani w działalność gettowego Domu Kultury przy ulicy Krawieckiej 3 Teodor Henryk Ryder i Ida Eliza Voth, on - urodzony w Piotrkowie dyrygent i pianista żydowskiego pochodzenia, drugi kapelmistrz opery w Lyonie, przesiedlony do getta w 1944, ona - niemiecka sopranistka występująca w Opera National de Lyon (tam się poznali i związali ze sobą)

– Łukasz Kaczyński.

Bardzo oryginalna książka. Intryga kryminalna jest prosta i niemal rozwiązuje się sama, ale ten zimny, zdystansowany bohater, ta germańska atmosfera Litzmannstadt ciężka i mroczna, zostaną w mojej pamięci na długo.=

– Marcin Andrzejewski.

Bogdan Jankowski – doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, ewaluator, fotografik. Autor i współautor książek: „Ciągłość i zmiana w enklawach biedy”, „Ogrodowa. Imaginarium społeczne”, „Wrażliwość miasta”, „Litzmannstadt siedem dni sześc nocy”. Autor wystaw fotograficznych: „Wrażliwość miasta”, „Łódź wielu kultur”, „Sztuka bez granic”.

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: POW 3/5/Budynek C, 90-255 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 05 czerwca 2024 (środa) 16:00 - Bez zakończenia

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB