Podcast Łódź poprzez wieki – rozmowy jak przy kawie

Kto był założycielem średniowiecznej Łodzi? Dlaczego przywilej lokacyjny miasta podpisano w Przedborzu? Które ulice wytyczono jako pierwsze? Czym była cudna wieża w łódzkim ratuszu? Który król zawitał do Łodzi i co tutaj robił? Z prof. Alicją Szymczak rozmawia Justyna Tomaszewska – miłośniczka i propagatorka Łodzi.

grafika promująca podcast Wydawnictwa UŁ

Pierwszy odcinek podcastu poświęcony jest Łodzi średniowiecznej. Prof. Alicja Szymczak opowiada w nim o lokacji miasta, życiu codziennym średniowiecznych łodzian, pierwszych łódzkich ulicach oraz o dzisiejszych śladach Łodzi z najdawniejszych lat. Nie brakuje też wątków sensacyjnych – rozmówczyni przybliża historię zaginionego dokumentu renowacyjnego wydanego dla Łodzi przez Władysława Jagiełłę w 1433 r., który odnalazł się przypadkiem w zaskakujących okolicznościach.

W kolejnych odcinkach porozmawiamy o tym, co Łódź skrywa pod ziemią, o najstarszych łódzkich zabytkach, gwarze łódzkiej i Łodzi u początków ery przemysłowej.

O podcaście

Podcast powstał z inicjatywy Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego z okazji 600-lecia Łodzi. Gośćmi Justyny Tomaszewskiej są autorzy pięciotomowej publikacji "Łódź poprzez wieki. Historia miasta."
Książka jest najważniejszym wydawnictwem towarzyszącym obchodom 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich. W jej powstanie zaangażowanych jest ponad 100 specjalistów z różnych dziedzin wiedzy, nad całością czuwa prof. Jarosław Kita.

Spotify:

 

Podcast realizowany jest przez Wydanictwo Uniwersytetu Łódzkiego