Pamięć i tożsamość – w 80. rocznicę ujawnienia Zbrodni Katyńskiej

Sympozjum Pamięć i tożsamość – w 80. rocznicę ujawnienia Zbrodni Katyńskiej

Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi

W dniu 19 maja 2023 r. w nowej siedzibie Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi przy ul. S. Moniuszki 3 odbyło się sympozjum popularnonaukowe pt. „Pamięć i tożsamość – w 80. rocznicę ujawnienia Zbrodni Katyńskiej”. W jego trakcie swój referat pt. „Ku Leksykonowi Archeologii Katyńskiej: badacze i potomkowie ofiar” wygłosili dr Olgierd Ławrynowicz i dr Sebastian Latocha, wykonawcy projektu badawczego NPRH MEiN „Leksykon Archeologii Katyńskiej (1990–2015)”. Konferencja stała się jednak przede wszystkim okazją do spotkania łódzkich rodzin katyńskich z nauczycielami i absolwentami zlikwidowanego kilka lat temu Gimnazjum nr 16 im. Ofiar Katynia w Łodzi.

W dyskusji panelowej głos zabierali m.in. Kazimiera i Janusz Lange ze Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Łodzi, a także prof. Maria Magdalena Blombergowa, córka jednej z ofiar Zbrodni i uczestniczka badań archeologicznych w Katyniu. Wśród uczestników spotkania był też mgr Mieczysław Góra, współautor badań archeologicznych w Charkowie i Bykowni.

Spotkanie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Łodzi oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych Łodzi.

fot. Mateusz Jaśkiewicz, Olgierd Ławrynowicz, Adranna Szczerba