O początkach nowych elit w późnorzymskim Barbaricum

Seminarium KP IAUŁ

dr Kyrylo Myzgin (Wydział Archeologii, Uniwersytet Warszawski), Kształtowanie się nowych elit germańskich w późnorzymskim Barbaricum

31 V 2023 r., godz. 10.00, s. 1.C IA UŁ

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wystąpienie dr. Kyryła Myzgina (Wydział Archeologii, Uniwersytet Warszawski) pt. „Kształtowanie się nowych elit germańskich w późnorzymskim Barbaricum”, które odbędzie się w środę 31 maja 2023 r. o godz. 10.00 w s. 1.C IA UŁ w ramach seminarium Katedry Prahistorii Instytutu Archeologii UŁ.

Do udziału w seminarium w szczególności zachęcamy naszych studentów.

Na tle głębokiego kryzysu politycznego i gospodarczego w Cesarstwie Rzymskim tereny Barbaricum były sceną szeregu krytycznych procesów, które są udokumentowane zarówno w źródłach archeologicznych, jak i historycznych. Znaleziska monetarne również mają wielką wartość informacyjną dla badania tego okresu, ponieważ są różnorodne i obfite na terytorium między południową Skandynawią a regionem Morza Czarnego. Wraz z innymi kategoriami importów rzymskich są one doskonałym źródłem do badania procesów migracyjnych i kontaktów międzyregionalnych oraz wewnętrznego rozwoju społecznego społeczeństw barbarzyńskich.