Najczęściej wyszukiwane:

Nasza studentka na stypendium archeologicznym w Egipcie

Julia Filik, studentka III r. lic., przebywa obecnie na dwumiesięcznym objeździe naukowym w Egipcie, realizowanym w ramach stypendium Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Opis pod galerią zdjęć.

Opublikowano: 18 maja 2026

To wyjątkowa okazja do rozwijania pasji archeologicznej, zdobywania doświadczenia zawodowego oraz pogłębiania wiedzy o kulturach starożytnego Basenu Morza Śródziemnego. Udział w programie stworzonym przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej pozwala Julii poznawać najważniejsze zabytki i stanowiska archeologiczne Egiptu bezpośrednio w terenie, a także uczestniczyć w działaniach naukowych i dokumentacyjnych. 

W trakcie pobytu Julia odwiedziła już wiele niezwykłych miejsc, m.in. Luksor, Karnak, Deir el-Bahari, Deir el-Medinę, Gizę, Wadi an-Natrun, Dahszur, Sakkarę, Memfis oraz Meidum. Bierze również udział w spacerach naukowych po Kairze, odkrywając m.in. Koptyjski Kair, a także odwiedza najważniejsze egipskie muzea, w tym Wielkie Muzeum Egipskie (GEM), Muzeum Egipskie w Kairze oraz Narodowe Muzeum Cywilizacji Egipskiej. 

Ponadto Julia uczestniczy w kwerendach bibliotecznych prowadzonych w bibliotece Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, co stanowi ważny element przygotowania naukowego i pogłębiania wiedzy zdobywanej podczas wyjazdu. Serdecznie gratulujemy Julii i życzymy jej kolejnych sukcesów, owocnej pracy naukowej oraz wielu niezapomnianych doświadczeń!

Program stypendialny CAŚ UW, finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA), połączony jest z objazdem naukowym. Skierowany jest do studentów II i III r. lic.,  studiujących archeologię i egiptologię na polskich uczelniach, które swoją karierę chciałyby związać z badaniem Egiptu i regionu śródziemnomorskiego. Uczestnicy programu poznają środowisko naukowe w Kairze, odwiedzając różne instytuty naukowe, biorąc udział w szeregu wyjazdów odwiedzając egipskie stanowiska archeologiczne z różnych epok historii kraju oraz poznają współczesną kulturę Egiptu i życie w Kairze. Program ma stać się okazją do poznania możliwości rozwoju kariery naukowej w archeologii i egiptologii i zachętą do podjęcia dalszych studiów na tych kierunkach.

ul. Kamińskiego 27a
90-219 Łódź

Funduszepleu
Projekt Multiportalu UŁ współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach konkursu NCBR