Na konferencji w Rozprzy

Archeologia Ziemi Rozprzańskiej

Konferencja w Gminnym Centrum Kultury w Rozprzy

18 V 2023 r.

W dniu 18 maja 2023 r. w Gminnym Centrum Kultury w Rozprzy odbyła się konferencja pt. „Archeologia Ziemi Rozprzańskiej”. Wydarzenie poświęcone było przede wszystkim badaniom archeologicznym prowadzonym na grodziskach w Rozprzy oraz Mierzynie, jak i zagadnieniom z bliższej historycznie przeszłości obu miejscowości. Instytut Archeologii UŁ reprezentowany był w następujących wystąpieniach:

Ponadto z zaprzyjaźnionych Instytutu Historii UŁ oraz Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ referaty zaprezentowali:

  • prof. dr hab. Jan Szymczak, prof. dr hab. Alicja Szymczak, „Sprzedaż wójtostwa w Rozprzy w 1373 r. Wojciechowi Golonce. Nowe fakty”
  • dr Alicja Piotrowska, „Wyryte przez wieki, czytane przez antropologa – inskrypcje na ścianach kościoła w Mierzynie”
  • dr Sebastian Latocha, „Rodzina w dziewiętnastowiecznej Rozprzy. Perspektywa etnografii i demografii historycznej”

Konferencja zorganizowana została przy współpracy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Ośrodek w Łodzi, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Ziemi Rozprzańskiej oraz Stowarzyszenia „Trójrzecze. Nad Pilicą, Luciążą i Czarną”. Finansowego wsparcia wydarzeniu udzielił Burmistrz Rozprzy.

Relacja TVP

oprac i fot. K. Skóra i P. Strzyż