Monografia na 600-lecie Łodzi – pierwszy tom już w lipcu

Trwają prace nad monografią „Łódź poprzez wieki. Historia miasta” na 600-lecie Łodzi. Projekt realizowany we współpracy ze stuosobowym gronem specjalistów z różnych dyscyplin (historia, historia sztuki, archeologia, etnologia, literaturoznawstwo czy językoznawstwo), prowadzony jest przez naukowców Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwszy tom monografii publikowanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego trafi do rąk czytelników już 21 lipca, tuż przed urodzinami Łodzi.

uczestnicy konferencji prasowej w Mediatece MeMo, od lewej: prof. Tadeusz Grabarczyk, prof. Jarosław Kita, Hanna Zdanowska, Ewa Bluszcz

O pracy nad projektem i wydarzeniach towarzyszących opowiedzieli jego twórcy i wydawca. Na konferencji prasowej w Mediatece MeMo obecni byli: prof. Jarosław Kita i prof. Tadeusz Grabarczyk z Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, dyrektor Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego Ewa Bluszcz (na zdjęciu od lewej).

Dziękuję wszystkim tym, dzięki którym powstaje wielka monografia o naszym mieście. Przede wszystkim Uniwersytetowi Łódzkiemu, którym jest głównym ekspertem w tej dziedzinie, Wydawnictwu Uniwersytetu Łódzkiego, Bibliotece Miejskiej, Archiwum Państwowemu i wszystkim muzeom, dzięki którym badacze mogli dotrzeć do niezbędnych dokumentów. Przed uroczystymi obchodami, czyli przed 29 lipca, przekażemy w Państwa ręce pierwszy tom. W tym roku pojawi się też drugi tom a w przyszłym – kolejne trzy tomy, które zwieńczą całość przedsięwzięcia. Bardzo się cieszę, że po 600-leciu Łodzi zostanie ta wyjątkowa pamiątka, obejmująca historię naszego miasta 

mówiła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Pięciotomowa monografia będzie najważniejszym wydawnictwem towarzyszącym 600-letniej rocznicy nadania Łodzi praw miejskich przypadającej w 2023 roku.

makiety z okładkami pięciu tomów monografii

Łatwość, dostępność i popularyzatorski styl – publikacja dla każdego

Nad pierwszym tomem monografii czuwa prof. Tadeusz Grabarczyk z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego:

Pierwszy tom obejmuje okres od czasów przedhistorycznych do roku 1820, a więc okres Łodzi przedprzemysłowej, tzw. Łodzi rolniczej. Nim Łódź stała się wielkim przemysłowym miastem funkcjonowała jako mała miejscowość, między lasami, zamieszkała przez niewielką liczbę mieszkańców. Aż nadszedł wiek XIX i wszystko się zmieniło. Jest to okres najmniej poznany, jeśli chodzi o historię Łodzi i jest to jeden z argumentów, żeby sięgnąć po ten tom. Śmiem twierdzić, że jest napisany przez najlepszych z możliwych ekspertów – historyków sztuki, archeologów, filologów, w większości związanych z Uniwersytetem Łódzkim, z Wydziałem Filozoficzno-Historycznym. A więc jest to książka o Łodzi przygotowana przez łodzian, z udziałem władz miasta i środowiska łódzkiego. Myślę, że będzie ciekawa dla łodzian, ale warto by po nią sięgali również inni zainteresowani.

Całą serią pięciu tomów zajmuje się przewodniczący komitetu redakcyjnego prof. Jarosław Kita z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego:

Monografia zostanie wydana w wyznaczonym wcześniej terminie. Pierwszy tom został oddany do druku, drugi powinien ukazać się do listopada tego roku. Warto zauważyć, że przy kolejnych tomach pracuje coraz więcej specjalistów, ze względu na coraz większą liczbę źródeł. 

Dyrektor Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego Ewa Bluszcz zaprosiła m.in. na inaugurację pierwszego tomu, która odbędzie się w Muzeum Miasta Łodzi:

Monografia ma być publikacją naukową, wiarygodną, jak i popularną. Co oznaczało, że musieliśmy ingerować zarówno w styl, sposób narracji, jak i całą ikonografię, którą chcieliśmy dostosować do wersji, która będzie intrygująca i wciągająca, by zainteresować wszystkich miłośników Łodzi, którzy chcieliby zrozumieć Łódź dzisiaj na podstawie faktów historycznych zawartych w poszczególnych tomach. Zapraszam również do słuchania podcastów, które przygotowaliśmy w związku z promocją pierwszego tomu monografii. Są emitowane na kanałach społecznościowych Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. 

Podcast Łódź poprzez wieki – rozmowy jak przy kawie

Fenomenalna Łódź – drugi odcinek podcastu Łódź poprzez wieki

 Monografia „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”:

  • Łódź poprzez wieki. Historia miasta. Dzieje Łodzi do 1820 roku (red. Tadeusz Grabarczyk)
  • Łódź poprzez wieki. Historia miasta. 1821-1914 (red. Jarosław Kita)
  • Łódź poprzez wieki. Historia miasta. 1914-1945 (red. Przemysław Waingertner)
  • Łódź poprzez wieki. Historia miasta. Dzieje Łodzi po 1945 roku (red. Krzysztof Lesiakowski)
  • Łódź poprzez wieki. Historia miasta. Suplement. (red. Mariusz Goss)

Jesienią planowane jest seminarium poświęcone monografii, które odbędzie się w Bibliotece Uiniwersytetu Łódzkiego. Będzie okazją do spotkania i debaty naukowców zaangażowanych w badania historii naszego miasta.

Wyjątkowe dzieło – historia Łodzi opowiedziana na nowo

W projekt zaangażowane są główne instytucje miejskie – Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Archiwum Państwowe w Łodzi oraz Biblioteka Miejska w Łodzi, która jest koedytorem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego w tym przedsięwzięciu.  

Jest to przedsięwzięcie wyjątkowe, dzieło dedykowane wszystkim łodzianom. Uniwersytet Łódzki przy współpracy z Urzędem Miasta Łodzi podjął się wydania tej niecodziennej publikacji z okazji 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich. Podczas 598. rocznicy nadania praw miejskich Łodzi list intencyjny w tej sprawie został podpisany w ogrodzie Muzeum Miasta Łodzi – Pałacu Poznańskiego przez Prezydent Miasta Łodzi Hannę Zdanowską, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Elżbietę Żądzińską i instytucje partnerskie projektu.

Fotorelacja z konferencji 

Materiał: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Redakcja: Iwona Ptaszek-Zielińska, fot. Maciej AndrzejewskiCentrum Komunikacji i PR

 

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.