Łódzka szkoła projektantów tkanin. Współpraca PWSSP z przemysłem włókienniczym

Zapraszamy na spotkanie z mgr. Adamem Drozdowskim, który opowie o wyzwaniach, jakie na przestrzeni dekad towarzyszyły młodym łódzkim projektantom tkanin.

Jedną z misji władz PRL było podniesienie poziomu estetycznego krajowej produkcji. Szybko okazało się jednak, że aby realizować to ambitne zadanie, konieczne było kształcenie projektantów, których niedostatek boleśnie odczuwała większość gałęzi przemysłu. Ze względu na regionizację poszczególnych branży w systemie gospodarki centralnie planowanej, utworzona w Łodzi w 1945 r. Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych, odpowiedzialna była przede wszystkim za przygotowywanie absolwentów projektowania tkanin. 

Na przestrzeni dekad, losy szkoły nierozerwalnie związane były z lokalnym przemysłem, którego oczekiwania i metody udzielanego wsparcia rzutowały na dalszy rozwój szkoły. W latach 1945-1989, PWSSP wykształciła szereg wybitnych projektantów tkanin, którzy opracowywali wzory nie tylko pracując w lokalnych zakładach, ale również jak jedna z bardziej znanych absolwentek uczelni Alicja Wyszogrodzka, organizując wzornictwo tkanin na szczeblu krajowym. 

Łódzcy projektanci zdominowali środowisko, według analiz, począwszy od lat 60. stanowiąc ok. 90% krajowych projektantów tkanin. Podczas spotkania przedstawione zostaną wzajemne relacje uczelni i przemysłu, a także różne oblicza pracy kreatywnej w epoce PRL.

Link do wydarzenia: https://cutt.ly/8M0mz1Q

mgr Adam Drozdowski

Źródło: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.