Łódź poprzez wieki. Premiera drugiego sezonu podkastu

Co dostrzegł w mieście nad Łódką Rajmund Rembieliński? Jak wyglądało codzienne życie w cieniu pierwszych kominów? Dlaczego prężnie rozwijające miasto cieszyło się w kraju złą sławą? Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka drugiego sezonu podkastu „Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie”. O początkach przemysłowej Łodzi Justynie Tomaszewskiej opowiada Profesor Wiesław Puś.

Przy ulicy Piotrkowskiej w cieniu kultowego Domu Handlowego „Magda” Karol Scheibler, Izrael Poznański i Henryk Grohman rozmawiają przy okrągłym stoliku o sprawach dlań istotnych. Tych trzech panów nikomu przedstawiać nie trzeba – to twórcy Łodzi przemysłowej, najwięksi fabrykanci w historii miasta, ale… nie pierwsi. O ich prekursorach i początkach przemysłowej Łodzi opowiada Justynie Tomaszewskiej Profesor Wiesław Puś.

W pierwszym odcinku drugiego sezonu naszego podkastu Profesor Puś przywołuje historie pierwszych łódzkich przedsiębiorców, m.in. Krystiana Wendischa i Tytusa Kopischa oraz wyjaśnia, co przyciągało do miasta masy niemieckich i żydowskich osadników. Ich dynamiczny napływ sprawił, że miasteczko z niespełna ośmiuset mieszkańcami w 1820 r. stało się, ze swoją półmilionową populacją u progu I wojny światowej, piątym ośrodkiem miejskim w Cesarstwie Rosyjskim.

Dynamiczny rozwój miał swoją cenę – Profesor Puś omawia tragiczne warunki życia łodzian. Sukces miasta zrodził również wyjątkowe na tle ziem polskich inicjatywy – organizowanie samopomocy społecznej, bezpłatną opiekę społeczną, mieszkaniowe osiedla robotnicze, na podwórkach których toczyło się barwne życie sąsiedzkie.

Zapraszamy na opowieść o jedynym polskim mieście kapitalistycznym.

 

Podkast tworzymy z okazji 600-lecia Łodzi. Gośćmi Justyny Tomaszewskiej są autorzy pięciotomowej publikacji „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Książka jest najważniejszym wydawnictwem towarzyszącym obchodom 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich. W jej powstanie zaangażowanych jest ponad 100 specjalistów z różnych dziedzin wiedzy, nad całością czuwa prof. Jarosław Kita.

 

Podkastu można słuchać przez Spotify: https://open.spotify.com/episode/6FYaiQmM3jvDRb2h1y6ezy?si=UcsiEF7DQT6y6Y7Y_qOkIQ

lub przez Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=dVwKonjDgPw