"Łódź – miasto niedokończone" – spotkanie z cyklu "Miasto w przekroju"

„Miasto w przekroju” to cykl spotkań muzealnych, dla których wspólny mianownik stanowi Łódź, obserwowana z różnych perspektyw.

Podczas wydarzenia inaugurującego cykl doktor Kamil Śmiechowski z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego opowie o powstaniu miasta przemysłowego, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii związanych z urbanistyką i infrastrukturą. W swoim wystąpieniu odniesie się też do konsekwencji dynamicznego rozwoju Łodzi, które do dziś mają wpływ na miasto i jego mieszkańców, próbując odpowiedzieć na niełatwe pytania: Czy miasto przemysłowe skazane jest na syndrom niedokończenia? Czy wzrastająca świadomość wartości łódzkich zabytków powinna prowadzić do idealizacji struktury zabudowy miasta? W trakcie spotkania wspólnie zastanowimy się nad paradoksami rozwoju Łodzi. Choć przemysłowe miasto imponowało tempem rozwoju, zarazem nie zaspokajało podstawowych potrzeb. Kolejne pokolenia łódzkich aktywistów próbowały „naprawić” Łódź, rezultaty ich wysiłków często uznawano jednak za niezadowalające, a poglądy za niesłuszne.

Więcej informacji: https://cutt.ly/oM869Z2

Materiały: Muzeum Miasta Łodzi.