Konferencja - Między rzeczywistością wojny a retoryką pokoju

Problematyka wojny poza dramatem żołnierzy wynikającym z bezpośredniej konfrontacji zbrojnej dotyczy także sytuacji uwikłanych w konflikt cywilów, doświadczających fizycznego i psychicznego cierpienia. Walka rozgrywa się na polach bitewnych, na ulicach i w domach zwykłych mieszkańców wsi i miast, w przestrzeni komunikatów werbalnych i wizualnych. Wojna kształtuje gospodarkę, politykę a także postawy indywidualne jako newralgiczny moment w historii; kontestuje i rewiduje system wcześniejszych wartości etycznych i estetycznych.

Celem planowanej przez Instytut Historii Sztuki konferencji jest próba ukazania zróżnicowanych reakcji i odczuć twórców związanych z konfliktami wojennymi na przestrzeni dziejów, analiza teoretycznych problemów, dotyczących medialnych, literackich i artystycznych refleksji o wojnach i konfliktach zbrojnych. Organizatorzy konferencji adresują ją do naukowców, ekspertów oraz czynnych twórców - reprezentantów różnych dziedzin sztuk wizualnych, badaczy szeroko pojętej kultury, literatury a także historii sztuki.

Szczególnie interesujące problemy badawcze to:

• kwestia popularności tematów wojennych w twórczości artystycznej. Sposób ich podejmowania i transformacja jakiej podlegały w dłuższej perspektywie czasowej.
  • odmienność relacji poświęconych wojnie. Odhumanizowana, uniwersalna w przekazie narracja, często wprzęgnięta w funkcje polityczne czy wręcz propagandowe versus przekazy o charakterze osobistym, nastwione na zindywidualizowane doświadczenia jednostki uwikłanej w tragedię wojny
  • struktura narracji poświęconych wojnie. Rodzaj kształtowanej hierarchii przekazów, werbalnych czy obrazowych.
  • kreowanie charakterystycznych “znaków rozpoznawczych” przypisanych do konkretnych konfliktów.
  • Ikonografia wojny i post-wojenna trauma w sztukach plastycznych

Konferencja odbędzie się w formule hybrydowej na Uniwersytecie Łódzkim w dniach 02.03 - 03.03. 2023 r. Oczekiwana długość wystąpień to 15 min.

Wpisowe w wysokości 400 zł zostanie wykorzystane na wydanie tekstów pokonferencyjnych w pismach naukowych z listy z nowego wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych (Komunikat Ministra Edukacji i Nauki z dnia 1 grudnia 2021 r.).

Języki konferencji polski, angielski, ukraiński.

Organizatorzy nie zapewniają noclegu i wyżywienia.

Propozycje tematów wraz z krótkimi abstraktami prosimy przesyłać na adresy:

Mgr Magdalena Milerowska (magdalena.milerowska@uni.lodz.pl)

Mgr Adam Drozdowski (adam.drozdowski@uni.lodz.pl)

Kierownik konferencji:

Prof. UŁ, dr hab. Aneta Pawłowska

Komitet Organizacyjny:

Prof. UŁ, dr hab.  Piotr Gryglewski

Prof. UŁ, dr hab.  Eleonora Jedlińska

Dr Irmina Gadowska

Prof. Julia Iwaszko Kijowski Narodowym Instytucie Budownictwa i Architektury, Kijów

Prof. Denis Czernyszew Kijowski Narodowym Instytucie Budownictwa i Architektury, Kijów

Prof. Juan Manuel Monterroso Montero Uniwersytet Santiago de Compostella, Santiago de Compostella