Katarzynki i andrzejki w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ

Miejsce wydarzenia: Lindleya 3/5, Łódź
Czas: 30 listopada 2023 (czwartek) 16:30 - 19:00

Już 30 listopada zarezerwujcie czas na niezwykłe wydarzenie: katarzynki i andrzejki w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ!

Czego można się spodziewać?

W listopadowym czasie, zwłaszcza w ostatnie dni miesiąca, tuż przed Adwentem, ludzie na całym świecie angażują się w różnorodne tradycje wróżb. Wierzono, że te dni są szczególnie sprzyjające do odkrywania przyszłości, a pomóc mają w tym niebiańscy patronowie, św. Katarzyna oraz św. Andrzej. Popularne rytuały obejmują korzystanie z różnych technik, takich jak czytanie znaków wosku, przewidywanie przyszłości przy pomocy kapelusza, czy interpretacja snów. Te tradycje, łączące się z tajemniczymi wróżbami, stanowią fascynujący element kultury ludowej, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe Etnologów UŁ Wagabunda oraz Polskie Towarzystwo Ludoznawcze - Oddział w Łodzi chcą przybliżyć Wam te tradycje.

Fotografia z Andrzejek IEiAK UŁ z 2022 r.

30 listopada o godzinie 16.30 w sali 219 (Centroom) (ul. W. Lindleya 3/5) odbędą się wróżby katarzynkowe poprzedzone krótką prelekcją dotyczącą katarzynek i andrzejek, wygłoszoną przez członka PTL.

Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat ludowych zwyczajów oraz zgłębić tajemnice przyszłości”

– wyjaśnia Kamil Ludwiczak, jeden z organizatorów wydarzenia.

Gośćmi specjalnymi będzie w tym roku grupa słuchaczy ze Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców UŁ, którzy przedstawią prezentację o zwyczajach ze swoich krajów (chińsko-wietnamski obszar językowy).

Wydarzenie na Facebooku

Zdjęcie: Mateusz Kowalski (WFH UŁ)

Informacje: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Lindleya 3/5, Łódź

Data i godziny wydarzenia: 30 listopada 2023 (czwartek) 16:30 - 19:00

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB