Juwenalia i rekrutacja UŁ – kolejne spotkanie z dziennikarzami

Podczas piątego śniadania prasowego mówiliśmy o zbliżających się Juwenaliach, pierwszych w tradycyjnej formule po pandemicznej przerwie, organizowanych razem z Uniwersytetem Medycznym. Przypomnieliśmy także najważniejsze wątki związane z rekrutacją 2023/2024 na UŁ, która rusza 5 maja. W części eksperckiej znaleźli się już tradycyjnie naukowcy Uniwersytetu Łódzkiego, którzy komentowali aktualnie istotne tematy.

O programie i atrakcjach Juwenaliów oraz ich planowanym przebiegu opowiedzieli: Adrian Pałka, koordynator zespołu ds. rozwoju działalności naukowo-badawczej studentów i doktorantów UŁ, Eryk Zywert, przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studentów UŁ, Alicja Staszek, przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu S​tudentów UMed, Agata Pyrzanowska, zastępczyni przewodniczącej Uczelnianej Rady Samorządu Doktorantów UŁ, Aleksandra Leszczyńska, sekretarz Akademickiego Związku Sportowego Łódź. Informacje na temat rekrutacji na Uniwersytecie Łódzkim przekazała Aga Becherka, ambasadorka #UniLodz.  

uczestnicy briefingu z mediami podczas śniadania prasowego UŁod lewej: Agata Pyrzanowska, Aga Becherka, Iwona Ptaszek-Zielińska, Alicja Staszek, Eryk Zywert, Aleksandra Leszczyńska, Adrian Pałka

Wspólne świętowanie studentów oraz doktorantów Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Medycznego 

Obchody święta studentów Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Medycznego wracają po czteroletniej przerwie (ostatnia impreza masowa odbyła się w 2019 r.) do swojej tradycyjnej formuły imprez plenerowych i sportowych, wzbogaconej o aspekt rozwoju naukowo-badawczego, stąd w 2023 r. Juwenalia UŁ i UMed stają się imprezą nie tylko studencką, ale również doktorancką.  

Studenci i doktoranci Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi będą mogli uczestniczyć w obchodach swojego święta od 8 do 20 maja, biorąc udział w różnych wydarzeniach. 

Juwenalia w tradycyjnej formule wracają, choć trzeba powiedzieć, że będą się wyróżniać. Wcześniej znakiem rozpoznawczym były wydarzenia o charakterze sportowo-rekreacyjnym, teraz rozszerzyliśmy je o aspekt naukowo-badawczy. Punktem kulminacyjnym oczywiście będą koncerty

– mówił Adrian Pałka, koordynator zespołu ds. rozwoju działalności naukowo-badawczej studentów i doktorantów UŁ. 

Kolejne punkty programu wymieniał Eryk Zywert, przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studentów UŁ: 

W tym roku wychodzimy z propozycją turnieju Rocket League, grą polegającą na sterowaniu samochodami elektronicznymi z transmisją na żywo oraz profesjonalnym komentarzem eksperckim. Juwenaliom zawsze towarzyszyły imprezy w klubach, w tym roku odbędą się dwie: 10 maja w klubie Prywatka i 11 maja w Lordis. Nie zabraknie tradycyjnego pochodu rektorskiego – władze obu uczelni przemierzą osiedle akademickie i zapoznają się, z tym co studenci zaprezentują w scenkach. Wieczorem 12 maja rozpoczną się koncerty: Dwa Sławy, Luxtorpeda i trzeci wykonawca pozostaje jeszcze tajemnicą.

Podczas spotkania Alicja Staszek, przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu S​tudentów UMed podkreśliła, jak bardzo społeczność akademicką cieszy powrót do tradycyjnej formy Juwenaliów: 

Chcemy pokazać młodszym kolegom, którzy zaczęli studia w czasie pandemii, czym są prawdziwe Juwenalia. Na studenckim osiedlu Lumumbowo zorganizujemy dwa turnieje w coraz popularniejszą grę we flanki. Główną gwiazdą 13 maja będzie znana z Męskiego Grania Monika Brodka. Drugi wykonawca to Łydka Grubasa, a trzeci jest niespodzianką, którą niedługo przedstawimy. Zaplanowaliśmy też kilka inicjatyw, mi.in. śniadanie na zregenerowanie, pubquiz i impreza w klubie Medyk „Medykalia”.  

Aleksandra Leszczyńska z Akademickiego Związku Sportowego Łódź opowiedziała o sportowym charakterze Juwenaliów: 

 Jako AZS chcemy oczywiście zadbać także o aktywność fizyczną uczestników Juwenaliów obu uczelni, dlatego Studium Wychowania Fizycznego UŁ we współpracy z AZS Łódź i AZS UMed przygotowało ofertę sportowych Juwenaliów. Porponujemy 14 dyscyplin sportowych oraz zajęcia rekreacyjne. Kulminacja tych wszystkich wydarzeń nastąpi w piątek 12 maja. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie coś dla siebie, będzie można rywalizować w tradycyjnych rozgrywkach, jak siatkówka, koszykówka czy piłka nożna, ale będą też dyscypliny na wesoło przygotowane przez działaczy obu klubów uczelnianych, np. przeciąganie liny czy wielobój na wesoło, którego konkurencje do końca pozostaną zagadką dla uczestników. Całe wydarzenie odbędzie się na obiektach sportowych Uniwersytetu Łódzkiego i AZS Łódź. 

Aleksandra Leszczyńska zAZS Łódź podczas wypowiedzi do mediówAleksandra Leszczyńska, AZS Łódź

Z kolei Agata Pyrzanowska, przedstawicielka Uczelnianej Rady Samorządu Doktorantów UŁ, zaakcentowała rolę doktorantów podczas majowego świętowania:  

Organizujemy Dzień Doktoranta (18-19 maja), którego głównym celem jest promowanie nauki, a także integracja oraz umożliwienie doktorantom uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z przebiegiem kształcenia oraz tym, jakie możliwości daje doktorat. Ponadto zależy nam, żeby czas Juwenaliów był nie tylko czasem zabawy i relaksu, ale także by dał możliwość poszerzenia swoich kompetencji i doświadczeń. Dlatego będą dostępne panele szkoleniowe i warsztaty. Podczas głównego panelu dyskusyjnego chcemy poruszyć niezwykle ważną kwestię ochrony zdrowia psychicznego wśród społeczności akademickiej i stworzyć przestrzeń do swobodnej dyskusji i wymiany doświadczeń. Natomiast 19 maja odbędzie się konkurs Talking Science, skierowany zarówno do studentów i doktorantów UŁ i UMed. Istotą tego konkursu jest nie tylko zachęcenie młodych badaczy do prezentowania wyników swoich badań, ale także możliwość rozwijania ich umiejętności komunikacyjnych i interpersonalnych. 

Juwenalia UŁ&UMed 2023

Czas na studia na UŁ – Ambasadorzy #UniLodz 

W rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 Uniwersytet Łódzki posiada w swojej ofercie ponad 200 kierunków I i II stopnia, na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Rekrutacja rozpoczyna się 5 maja i potrwa do 7 lipca (studia stacjonarne, I stopnia i jednolite magisterskie, II stopnia), natomiast na studia niestacjonarne od 28 lipca na Wydziale Prawa i Administracji oraz od 2 sierpnia na pozostałych wydziałach. 

Aga Becherka podczas wypowiedzi do TVP3

Aga Becherka, ambasadorka #UniLodz mówiła o możliwościach, jakie oferuje Uniwersytet Łódzki kandydatom i chętnym do studiowania na uczelni:  

Informacji można szukać przede wszytskim na stronie internetowej w zakładce „Dla Kandydata”. Tam opisane są nie tylko wszystkie kierunki, ale też inicjatywy dostępne dla studentów. Wychodzimy naprzeciw potrzeb rekrutujących się osób także w mediach społecznościowych – poza głównymi kanałami, takimi jak Facebook czy Instagram, mamy dla uczniów specjalny fanpage Studiuj z nami. Mówię to jako Ambasadorka, czyli osoba bezpośrednio zaangażowana w przygotowywanie treści rekrutacyjnych.

I dodała:

W tym roku wraz z Centrum Komunikacji i PR przygotowujemy bardzo przejrzyste instrukcje dotyczące rekrutacji – od zwykłego terminarza, po filmy promujące kierunki czy ułatwiające odnalezienie się w IRK (Internetowej Rekrutacji Kandydatów). Poza tym cała szóstka Ambasadorów jest dostępna na swoich social mediach, zawsze chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. Obecnie trwa seria Q&A, w której co tydzień na Instagramie można zadawać pytanie innemu Ambasadorowi. Na naszych profilach pojawiają się często informacje o wydarzeniach odbywających się na Uniwersytecie Łódzkim, więc jeśli ktoś chciałby zobaczyć szerszą perspektywę studiowania, to zachęcam do obserwowania Instagrama i TikToka UniLodz. 

Ambasador #UniLodz to program skierowany do studentów Uniwersytetu Łódzkiego, którzy chcą brać czynny udział w życiu uczelni i wspierać ją w codziennej komunikacji ze społecznością akademicką. Ostatnio program zajął trzecie miejsce w XI edycji konkursu marketingowego Genius Universitatis 2023, w kategorii Genius Ad. 

Nasi ambasadorzy: 

 • Natalia Kołodziejczak z Wydziału Nauk o Wychowaniu (kierunek psychologia)
 • Stanisław Roszczyk z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego i Wydziału Zarządzania (kierunki ekomiasto i zarządzanie miastem)
 • Aleksandra Kocik z Wydziału Filologicznego (kierunek logopedia z audiologią) 
 • Mateusz Pietras z Wydziału Filozoficzno-Historycznego (kierunek historia) 
 • Agata Becherka z Wydziału Filologicznego (kierunek filologia polska)  
 • Mateusz Sobociński ze Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych (dyscyplina nauki o zarządzaniu i jakości) 

Eksperci i goście UŁ komentują – historycznie, rynek mieszkaniowy, praca zdalna, ekstremalne zjawiska pogodowe, dobrostan i szczęście

Na każde spotkanie zapraszamy ekspertów Uniwersytetu Łódzkiego, którzy w rozmowach z dziennikarzami udzielają wypowiedzi i komentarzy. Spotkanie stwarza możliwość nawiązania kontaktów naukowcom i dziennikarzom i pozwala budować długotrwałe relacje.  

dr Kamil Śmiechowski podczas nagrania z dziennikarzamidr Kamil Śmiechowski podczas rozmowy z dziennikarzami

Grono ekspertów i tym razem było imponujące, mówiliśmy w kontekście zbliżającej się majówki: Święta Pracy, Dnia Flagi oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja. O sytuacji na rynku mieszkaniowym, polityce mieszkaniowej państwa i propozycjach ostatnio składanych w tym zakresie, pracy zdalnej i zatrudnienia cudzoziemców. Nasi naukowcy opowiadali również o ekstremalnych zjawiskach pogodowych związanych z ociepleniem klimatu, jakich możemy spodziewać się wiosną, oraz o sposobach osiągania dobrostanu, szczęścia i udanego odpoczynku: 

 • dr Aleksandra Sylburska (Wydział Filozoficzno-Historyczny): 1 maja, Święto Pracy   
 • dr Tomasz Pietras (Wydział Filozoficzno-Historyczny): 2 maja, Dzień Flagi 
 • dr Kamil Śmiechowski (Wydział Filozoficzno-Historyczny): Święto Narodowe Trzeciego Maja   
 • dr Michał Sobczak (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny): rynek nieruchomości  
 • dr Izabela Florczak (Wydział Prawa i Administracji): prawo pracy, praca zdalna, zatrudnienie cudzoziemców - nowe przepisy Kodeksu Pracy  
 • dr Piotr Piotrowski (Wydział Nauk Geograficznych): klimat, ekstremalne zjawiska pogodowe wiosną - co może nas zaskoczyć w warunkach ocieplającego się klimatu  
 • prof. Katarzyna De Lazari-Radek (Wydział Filozoficzno-Historyczny): majówka, wiosna, dobrostan, szczęście, udany odpoczynek  
 • Marzena Bednarek-Kokosza (Centrum Rekrutacji i Doskonałości Dydaktycznej): rekrutacja na UŁ 

prof. Katarzyna De Lazari-Radek podczas rozmowy z dziennikarkąprof. Katarzyna De Lazari-Radek podczas rozmowy z dziennikarką

Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu z dziennikarzami

Idea śniadań prasowych zakłada regularne spotkania z dziennikarzami i przedstawianie im interesujących tematów z życia uczelni, w miejscu sprzyjającym rozmowom ze smacznym jedzeniem przy kawie. To także okazja do wymiany zdań i dzielenia się pomysłami, które często wynikają spontanicznie.  

Fotorelacja ze śniadania prasowego UŁ

Tak było na poprzednich śniadaniach prasowych UŁ 

Materiał: Iwona Ptaszek-Zielińska, fot. Bartosz Kałużny, Centrum Komunikacji i PR   

 

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.