Humanistyka i kultura na UŁ. Kolejne spotkanie z dziennikarzami

Uniwersytet Łódzki niezmiennie wspiera humanistykę i kulturę. Są to niezwykle istotne obszary, z którymi współpracujemy i także sami je współtworzymy poprzez najróżniejsze inicjatywy. Podczas listopadowego śniadania prasowego UŁ zaprezentowaliśmy wydrukowany egzemplarz 2. tomu monografii o Łodzi – „Łódź poprzez wieki. Historia miasta", którego uroczysta premiera odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego. Mówiliśmy także o ustanowionej przez UŁ Nagrodzie im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego i zbliżającej się gali wręczenia nagrody. Swoją obecnością zaszczycił nas gość specjalny, ubiegłoroczny laureat – dr Maciej Świerkocki, który opowiedział także o swojej nowej książce. Nie zabrakło tematów przybliżających wydarzenia kulturalne organizowane na Uniwersytecie Łódzkim oraz komentarzy naszych ekspertów.

dyrektor Schroniska dla zwierząt w Łodzi – Marta Olesińska z Pupku
prof. Jarosław Kita prezentuje 2. tom monografii o Łodzi
dr Maciej Świerkocki
dr Bartosz Kałużny opowiada o wydarzeniach kulturalnych na UŁ
od lewej: Iwona Ptaszek-Zielińska, prof. Jarosław Kita, Mariusz Goss, Honorata Ogieniewska-Pytloch, dr Maciej Świerkocki, dr Bartosz Kałużny
prof. Krzysztof Skotnicki
Honorata Ogieniewska-Pytloch opowiada o Nagrodzie im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego i zbliżającej się gali
dr hab. Anna Łaszkiewicz, prof. UŁ

Drugi tom monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta” – 750 stron, 150 ilustracji, 22 autorów

Drugi tom obejmuje okres 1820-1914, wydać by się mogło, że to niecały wiek 600-letnich dziejów miasta, ale jest to bez wątpienia najważniejszy okres, bo okres kariery miasta Łodzi. W 1820 roku było to niewielkie miasteczko liczące niespełna 1000 mieszkańców, a w przededniu wielkiej wojny było to już potężne przemysłowe miasto, jedno z najważniejszych miast ówczesnej Europy Środkowo-Wschodniej. Drugi tom obejmuje blisko 750 stron przygotowanych przez 22 autorów. W tomie jest około 150 ilustracji, około 100 kapsuł, tabele. Edytorsko przygotowany przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, które jednocześnie jest współorganizatorem premiery

– mówił prof. Jarosław Kita z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego, redaktor 2. tomu i redaktor całości monografii.

Uroczysta premiera monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta, t. 2 (1820-1914)” odbędzie się we wtorek 21 listopada 2023 r. w holu starego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego (dawne frontowe wejście do budynku), przy ul. Jana Matejki 32 w Łodzi. Rozpocznie się wernisażem wystawy „Łódź zajmuje mnie i porywa... Obraz miasta na przełomie XIX i XX wieku w zbiorach Biblioteki UŁ”. Następnie o 17.30 zapraszamy na konferencję i spotkanie z autorami 2. tomu monografii „Łódź poprzez wieki”.

Obecny na śniadaniu prasowym UŁ pełnomocnik Miasta Łodzi ds. dziedzictwa Łodzi, Mariusz Goss dopowiedział, że Miasto Łódź jest partnerem projektu i zachęcał do lektury:

Serdecznie zapraszam do lektury, bo w tym tomie autorzy się rozpisali – napisali 80 stron więcej niż w pierwszym tomie. Będzie można przeczytać o życiu codziennym w mieście Łodzi. Mieście, które się tworzyło i stawało się wielkie i w odróżnieniu od późniejszych okresów, pieniądze które zarabiało, przeznaczyło na własną infrastrukturę.

W projekt zaangażowane są główne instytucje miejskie – Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Archiwum Państwowe w Łodzi oraz Biblioteka Miejska w Łodzi, która jest koedytorem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego w tym przedsięwzięciu.

Najwybitniejsi twórcy polskiej humanistyki – IX edycja Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego 

Już w niedzielę 26 listopada 2023 r. w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w świecie nauki i humanistyki. Gala wręczenia Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego to nie tylko wyjątkowa okazja do uhonorowania najwybitniejszych twórców w dziedzinie humanistyki, ale także sposobność do zjednoczenia miłośników nauki i kultury.

Kapituła Nagrody, złożona z wybitnych przedstawicieli świata humanistycznego, dokładnie przeanalizowała i oceniła pięć znakomitych prac nominowanych w IX edycji do tej prestiżowej nagrody. To właśnie podczas uroczystości Kapituła ogłosi, która z tych prac zostanie uznana za najlepszą książkę z zakresu humanistyki A. D. 2022. 

Nagroda jest przyznawana przez Uniwersytet Łódzki od 2015 roku. Po raz pierwszy w dziewięcioletniej historii nagrody, kapituła zadecydowała o podwyższeniu kwoty nagrody z 50 do 70 tys. złotych, którą to laureat może wykorzystać na dalsze badania naukowe. Do tej pory do konkursu wpłynęło 540 pracy ze 145 ośrodków naukowych w Polsce, w finałach znalazło się 45 wybitnych książek. Wśród laureatów nagrody są takie osoby jak np. obecny dzisiaj z nami dr Maciej Świerkocki – ubiegłoroczny laureat za książkę „Łódź Ulissesa”, ale też prof. Andrzej Friszke, czy prof. Jerzy Zajadło. Pierwszy to wybitny historyk zajmujący się głównie historią współczesną PRL–u, a drugi jest wybitnym prawnikiem z Uniwersytetu Gdańskiego

– mówiła Honorata Ogieniewska-Pytloch z Centrum Komunikacji i PR, która koordynuje konkurs.

I dodała:

W konkursie nominowane są nie tylko prace ważne z punktu widzenia naukowego, czyli bardzo elitarne i dedykowane dla wąskiego grona odbiorców, ale także takie, które starają się znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania współczesności, bo współczesny człowiek zadaje proszę mi wierzyć takie same pytania, jak ludzie 100 czy 200 lat temu.

nominowane książki do Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego nominowane książki do Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w IX edycji konkursu

Dr Maciej Świerkocki przyznał:

Jestem dumnym ubiegłorocznym laureatem. Tym bardziej, że jestem pierwszym laureatem pochodzącym z Łodzi. Nagroda daje wiarę w siebie, otwiera możliwość swobodniejszej pracy, która jest uwolniona spod presji czasu. Jest to więc niezwykle cenny i niezwykle wartościowy sposób wspomagania ludzi kultury, szeroko pojętych humanistów. Moja nowa książka jest również owocem tej nagrody – przekład wielkiej powieści Josepha Conrada „Nostromo”, którą przełożyłem i która została przełożona dopiero po raz czwarty na język polski, właśnie dziś ma swoją premierę w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 11 przy ul. Marii Curie- Skłodowskiej 11.

W gali można wziąć udział online na: 

  • Facebooku: Nagroda im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego (@nagrodatk) | Uniwersytet Łódzki (@unilodz) 
  • Kanale YouTube: Uniwersytet Łódzki - YouTube

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie Nagrody im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego oraz Nagroda im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego | Facebook

Nauka, kultura i sztuka – wydarzenia kulturalne na Uniwersytecie Łódzkim

Listopad i grudzień to bardzo gorące miesiące, jeżeli chodzi o współpracę kulturalną. Uniwersytet Łódzki ma wielu partnerów i angażuje się w liczne przedsięwzięcia. Dr Bartosz Kałużny z CKiPR zrobił przejrzysty przegląd tych wydarzeń i zaprezentował je podczas briefingu śniadania prasowego UŁ:

Pierwszym wydarzeniem, na które chcę Państwa zaprosić jest wystawa fotografii „Wszystko składane” Macieja Rawluka. Można ją oglądać do końca grudnia w naszej uniwersyteckiej Galerii Wozownia przy ulicy Franciszkańskiej 1/5. Na ekspozycję składają się zdjęcia Macieja Rawluka z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, który odbył blisko dwadzieścia wypraw po przedmieściach Warszawy. Podczas eskapad dokumentował suburbia i poznawał obszar, który przestaje być wsią i zmienia się w miasto, choć najczęściej jest jeszcze czymś innym – odrębną formą przestrzeni. Dobrą okazją, żeby zobaczyć tę wystawę jest wydarzenie towarzyszące, które organizujemy 15 grudnia o godzinie 18:00 w tej właśnie przestrzeni wystawienniczej. Rozmówcy postarają się odpowiedzieć na pytania, co przedmieścia mówią o mieszkańcach miasta, co mówią o samym mieście, a także jak można eksplorować te podmiejskie przestrzenie z aparatem fotograficznym w ręku.

„Wszystko składane” – wystawa fotografii Macieja Rawluka

Była także mowa o innych zbliżających się wydarzeniach:

  • Muzyka u Biedermanna – kameralne koncerty w perle łódzkiej architektury – wraz z początkiem października powrócił cykl wydarzeń „Muzyka u Biedermanna”, czyli kameralne koncerty w perle łódzkiej architektury. Przedsięwzięcie organizuje Uniwersytet Łódzki we współpracy z Akademią Muzyczną w Łodzi. Koncerty odbywają się od października do maja w każdy trzeci czwartek miesiąca. Grudniowy koncert (14 grudnia, godz. 18.00) będzie występem świątecznym. Na wydarzenia obowiązują zapisy
  •  „Wyprawa błękitnym szlakiem – o kobaltowych płytkach wczoraj i dziś” – wykład Marii Nowakowskiej. W sobotę (25 listopada) o godz. 12.00 w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 11 (ul. M. Skłodowskiej-Curie 11) rozpocznie się wykład Marii Nowakowskiej (właścicielki marek „Łódzki detal” i „Maria od detalu) na temat elementu zdobniczego, jakim są kobaltowe płytki. Przygotowane specjalnie na okazję Festiwalu DetalFest wystąpienie będzie podróżą przez kraje i czasy, osnutą wokół błękitnej linii kobaltowej dekoracji. Podczas wykładu odwiedzimy m.in. Portugalię, Holandię, Malbork, Wilanów, Nieborów oraz... Łódź, w której w ostatnim czasie biało-niebieskie dekoracje ceramiczne zyskują na popularności. Festiwal Detalu Architektonicznego przez kilka edycji odbywał się pod patronatem Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, a w 2023 roku stał się oficjalnie partnerem kulturalnym UŁ. Obie strony łączy nie tylko porozumienie o współpracy i podejmowane wespół działania, lecz także koordynatorka Festiwalu – właścicielka marek „Łódzki detal” i „Maria od detalu”, czyli Maria Nowakowska. Maria jest absolwentką naszej uczelni, a obecnie pisze doktorat z zakresu historii sztuki. 
  • KOCHAM TWĄ URODĘ ZŁĄ. Czy mieszkańcy mają wpływ na miasto? Dyskusja wokół wystawy Aleksandry Wysokińskiej. Do 15 grudnia w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 11 (ul. M. Skłodowskiej-Curie 11) można oglądać wystawę fotografii Aleksandry Wysokińskiej „Kocham Twą urodę złą”. Inicjatywa to efekt pracy Aleksandry Wysokińskiej z jej archiwum fotograficznym, na które składa się kilkanaście tysięcy kadrów Łodzi. Autorka zdecydowała się wykorzystać fakt, że dokumentuje miasto od 2013 roku, co sprawia, że wiele fotografii nabrało już wartości historycznej, jako że powstawały w okresie niezwykle dynamicznego rozwoju i zmian zachodzących w materialnej tkance miasta. Wydarzeniem towarzyszącym wystawie jest dyskusja „Czy mieszkańcy mają wpływ na miasto?”, która odbędzie się 7 grudnia o godz. 18.00 w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 11 (ul. M. Skłodowskiej-Curie 11). 

Zapraszamy!

Psia Kość! Listopadowa zbiórka UŁ dla bezdomnych zwierząt

Podczas spotkania mówiliśmy także o uczelnianej akcji „Psia Kość!”. W tym roku już po raz dwunasty, w ramach akcji, społeczność UŁ wspiera czworonożnych podopiecznych Schroniska dla zwierząt w Łodzi. Studenci, pracownicy oraz członkowie Przedszkola UŁ i Publicznego Liceum Ogólnokształcącego UŁ, przez cały listopad przynoszą do oznakowanych pudeł dary dla zwierzaków ze schroniska. UŁ zbiera karmę, zwłaszcza specjalistyczną, a także koce i ręczniki. Przydają się również akcesoria – metalowe miski czy smycze (nieautomatyczne). Schronisko nie przyjmuje natomiast kołder, poduszek, materacy, gąbek, dywanów, wykładzin, śpiworów czy odzieży.

Przez jedenaście edycji akcji „Psia Kość” Uniwersytet Łódzki przekazał Schronisku dla Zwierząt w Łodzi około 5 ton karmy, a także koce, leki, zabawki i akcesoria potrzebne psom i kotom.

dyrektor schroniska w towarzystwie czworonożnego przyjaciela podczas briefingu prasowego

Jesteśmy tutaj dzisiaj z Pupku, aby przypomnieć o listopadowej zbiórce na Uniwersytecie Łódzkim Psia Kość! Jak co roku podkreślamy, jak jest ważna i potrzebna, bo potrzeby zwierząt w schronisku są ogromne. Oczywiście najlepszym prezentem dla nich jest odpowiedzialny dom, ale jeśli ktoś nie może sobie na to pozwolić, to właśnie np. karma jest tym prezentem. W tej chwili w schronisku mieszka około 350 psów i ponad 100 kotów, dziennie potrzebują prawie 400 kg karmy. Na szczęście nasze zwierzęta naprawdę nie mogą narzekać na darczyńców, bo codziennie do schroniska docierają jakieś podarunki dla nich, dlatego też razem z Pupku chcielibyśmy gorąco zachęcić wszystkich do włączenia się do akcji i do wspierania właśnie w ten sposób podopiecznych schroniska

– zachęcała dyrektor Marta Olesińska, która na śniadanie prasowe UŁ przyszła w towarzystwie czworonożnego przyjaciela.

Głos ekspercki – naukowcy UŁ komentują 

Na każde spotkanie zapraszamy ekspertów Uniwersytetu Łódzkiego, którzy w rozmowach z dziennikarzami udzielają wypowiedzi i komentarzy. Spotkanie stwarza możliwość nawiązania kontaktów naukowcom i dziennikarzom i pozwala budować długotrwałe relacje. Tradycyjnie już byli z nami wybitni eksperci UŁ z dziedzin budzących największe zainteresowanie w ostatnim czasie – prawo konstytucyjne (prof. Krzysztof Skotnicki), prawo międzynarodowe i wojna w Izraelu (dr Mateusz Piątkowski), politologia (dr Michał Klonowski), ecommerce i influencer marketing, zakupy świąteczne (dr hab. Anna Łaszkiewicz, prof. UŁ).

Spotkania z dziennikarzami – interesujące tematy

Idea śniadań prasowych zakłada regularne spotkania z dziennikarzami i przedstawianie im interesujących tematów z życia uczelni, w miejscu sprzyjającym rozmowom ze smacznym jedzeniem przy kawie. To także okazja do wymiany zdań i dzielenia się pomysłami, które często wynikają spontanicznie. Relacje z poprzednich spotkań i więcej informacji można znaleźć na stronie Śniadań Prasowych UŁ.

Fotorelacja z listopadowego spotkania z dziennikarzami

Tekst: Iwona Ptaszek-Zielińska, fot. Maciej Andrzejewski, Centrum Komunikacji i PR 

 

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.