Fenomenalna Łódź – drugi odcinek podcastu Łódź poprzez wieki

Co manifestują dwie wieże kościołów? Który łódzki zabytek jest najstarszy? I dlaczego Łódź to architektoniczny fenomen? O tym w drugim odcinku podcastu Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie Justyna Tomaszewska rozmawia z Piotrem Gryglewskim.

Łódź długo pozostawała w cieniu miast ościennych, takich jak Brzeziny, Pabianice czy Zgierz. Jednak to ona wygrała los na loterii i stała się wielkomiejskim fenomenem.

W opowieści o architekturze naszego miasta od czasów najdawniejszych po początek Łodzi przemysłowej prześledzimy ten proces, sprawdzimy, jakie były losy najważniejszych łódzkich zabytków, odwiedzimy wyjątkowy klasztor w Łagiewnikach oraz poszukamy centrum Łodzi.

W następnych odcinkach podcastu będziemy rozmawiać o tym, co Łódź skrywa pod ziemią, o gwarze łódzkiej i Łodzi początków ery przemysłowej. Podcast tworzymy z okazji 600-lecia Łodzi. Gośćmi Justyny Tomaszewskiej są autorzy pięciotomowej publikacji "Łódź poprzez wieki. Historia miasta." Książka jest najważniejszym wydawnictwem towarzyszącym obchodom 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich. W jej powstanie zaangażowanych jest ponad 100 specjalistów z różnych dziedzin wiedzy, nad całością czuwa prof. Jarosław Kita.    

 

Pierwszy odcinek:

 

Podcast realizowany jest przez Wydanictwo Uniwersytetu Łódzkiego