Czym jest godność człowieka? Spotkanie w Bibliotece WPiA UŁ

Czym jest godność człowieka w prawie? Czym jest godność człowieka? Czym jest godność? Już 17 maja o godz. 17.00 zapraszamy na dyskusję z pogranicza prawa i filozofii. Punktem wyjścia do polemiki dwóch naukowców będzie najnowsza książka dr Michała Rupniewskiego pt. „Human Dignity and the Law: A Personalist Theory”.

Dwóch mężczyzn w okularach. Jeden w z brodą i w marynarce, drugi w t-shircie.
Już 17 maja o godzinie 17.00 zapraszamy do Biblioteki WPiA UŁ na dyskusję z pogranicza prawa i filozofii, w której udział wezmą dr Michał Rupniewski (WPiA UŁ) i dr Krzysztof Kędziora (Instytut Filozofii UŁ). Wstęp do dyskusji wygłosi Pani Prodziekan ds. nauki WPiA UŁ, dr hab. Dorota Wiśniewska, prof. UŁ.

Współorganizatorem spotkania jest Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ.

Dr Michał Rupniewski jest absolwentem prawa i filozofii w Uniwersytecie Łódzkim. Stopień doktora otrzymał w czerwcu 2014. Współpracownik Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville’a. Uczestnik kursów, stypendysta i gościnny wykładowca m.in. na uniwersytetach Bonn, Strasbourgu, Fordham w Nowym Jorku oraz Panamericana w Meksyku. Jego zainteresowania naukowe obejmują filozofię polityczną oraz jej wpływ na interpretację i tworzenie prawa. W szczególności przedmiotem zainteresowania są tradycje liberalizmu politycznego oraz personalizmu, jak również zagadnienia związane z godnością człowieka oraz filozofią zmiany prawa.

Dr Krzysztof Kędziora tytuł doktora nauk humanistycznych otrzymał na podstawie rozprawy „John Rawls – w poszukiwaniu normatywnych podstaw demokracji”, która stała się podstawą opublikowanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego monografii „John Rawls. Uzasadnienie, sprawiedliwość i rozum publiczny”. W swojej pracy naukowej zajmuje się problemem uzasadnienia w filozofii praktycznej, filozofią i etyką, etyką dyskursu, etyką stosowaną (badań naukowych oraz mediów). Współtwórca kierunku okcydentalistyka, obecnie pełni funkcję zastępcy Dyrektora Instytutu Filozofii UŁ. Prowadzi także zajęcia w Szkole Filmowej w Łodzi (PWSFTviT).

Szczegóły wydarzenia

Data i godziny wydarzenia: 17 maja 2023 (środa) 17:00 - 18:30

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB