Co Łódź kryje pod ziemią? – kolejny odcinek podkastu

Dlaczego konserwatorzy generują korki w mieście? Czego archeolog szuka na śmietniku? Ile jest wart żydowski skarb? Trzeci odcinek podkastu „Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie" jest już dostępny.

 

Praca archeologa i detektywa mają wiele wspólnego, tej pierwszej bliżej dzisiaj do analizy informacji rodem z CIA, niż do barwnych przygód Indiany Jonesa. Archeologia to jednak więcej niż rozwiązywanie zagadek - daje ona twarz historii, poprzez przedmioty opowiada o człowieku.

W trzecim odcinku podkastu Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie gość Justyny Tomaszewskiej – dr Artur Ginter - przegląda najciekawsze łódzkie stanowiska archeologiczne, mówi o śladach średniowiecznej Łodzi i przekształceniach Starego Rynku. Zdradza też kulisy pracy w cieniu maszyn budowlanych, próbuje ustalić, kiedy zaczyna się archeologia oraz opowiada o trudnym obcowaniu z przedmiotami, za którymi kryją się wciąż żywe historie.

W następnych odcinkach podkastu będziemy rozmawiać o historii Łodzi średniowiecznej na tle dziejów powszechnych, gwarze łódzkiej i Łodzi początków ery przemysłowej. Podkast tworzymy z okazji 600-lecia Łodzi. Gośćmi Justyny Tomaszewskiej są autorzy pięciotomowej publikacji „Łódź poprzez wieki. Historia miasta."

Książka jest najważniejszym wydawnictwem towarzyszącym obchodom 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich. W jej powstanie zaangażowanych jest ponad 100 specjalistów z różnych dziedzin wiedzy, nad całością czuwa prof. Jarosław Kita.

 

 

Odcinek 2

 

 

Odcinek 1