„z” i „dla” – etnografia i archeologia wspólnotowa

Zapraszamy na spotkanie poświęcone projektom i strategiom badawczym wpisującym się w etnografię i archeologię wspólnotową.

O projektach badawczych realizowanych DLA lokalnych społeczności i Z lokalnymi społecznościami opowiedzą:

dr DAWID KOBIAŁKA (Instytut Archeologii UŁ)

„Archeologia wspólnotowa w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach”

i

dr ALEKSANDRA KRUPA-ŁAWRYNOWICZ (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ)

„Etnografia wspólnotowa na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej”.

 

7 grudnia (środa), godz. 17:00

Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ (ul. Lindleya 3/5; sala D; drugie piętro)

 

Organizatorami spotkania są: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Łodzi, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ oraz Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe Etnologów UŁ WAGABUNDA.

 

dr Dawid Kobiałka „Archeologia wspólnotowa w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach”

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych realizuje od czerwca 2022 roku, ze środków Ministra Edukacji i Nauki, projekt naukowy pt. „Nauka dla społeczeństwa, społeczeństwo dla nauki w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach”, który łączy ze sobą archeologie współczesności oraz wspólnotową w miejscu o trudnej i bolesnej przeszłości, jakim są tereny obozów jenieckich, pracy oraz przesiedleńczych w różnych okresach dziejowych w dawnym Lamsdorf (obecnie Łambinowice). Ideą projektu jest budowanie wielowymiarowych, złożonych, aktywnych i inkluzywnych relacji pomiędzy szeroko rozumianą nauką a społeczeństwem. Celem wystąpienia jest przede wszystkim omówienie metod badań archeologicznych i etnograficznych wykorzystanych w trakcie pierwszych miesięcy realizacji działań terenowych, oraz wyników, które udało się osiągnąć.

 

dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz  „Etnografia wspólnotowa na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej”

W trakcie wystąpienia omówione zostaną wybrane aspekty wieloletniego, interdyscyplinarnego projektu badawczego realizowanego na północnych terenach Jury Krakowsko-Częstochowskiej (grant NPRH MNiSW). Tematem badań, skierowanych na niedawną przeszłość, były miejsca w krajobrazie, obecne i ważne w lokalnym, współczesnym dyskursie wspólnotowym. Zastosowana procedura badawcza wpisywała się natomiast w zakres etnoarcheologii, rozumianej jako perspektywa integrująca warsztaty badawcze archeologii i etnografii. Szczególnie scharakteryzowany będzie ten aspekt badań, który został skonstruowany jako program działań nastawiony na praktykę społeczną, sięgający po narzędzia partycypacji, animacji kulturowej i edukacji. Zaprezentowane będą przykłady kreowanych dla mieszkańców i wraz z nimi wydarzeń (m.in. warsztaty, konsultacje społeczne, wystawy) – ich celem było angażowanie i aktywizowanie lokalnych społeczności do poznawania lokalnego dziedzictwa kulturowego