Pierwszy w Polsce projekt badawczy z obszaru geomitoznawstwa

Michał Żerkowski z naszego Instytutu otrzymał fundusze w ramach konkursu „Doktoranckie Granty Badawcze” – edycja 2022, które umożliwią mu realizację badań terenowych wśród tubylczoamerykańskich społeczności Klamatów (hrabstwo Klamath, Oregon, USA; obszar kulturowy Płaskowyżu).

Projekt „Klamacki geomit o powstaniu Jeziora Kraterowego w świetle etnograficznych źródeł” („The Klamath geomyth about the formation of Crater Lake in light of ethnographic sources”) poświęcony jest transmisji kulturowej mitycznego przekazu opowiadającego o erupcji wulkanu Mount Mazama i jest pierwszym w Polsce projektem badawczym z obszaru geomitoznawstwa (ang. geomythology) oraz pierwszym polskim przedsięwzięciem etnograficznym i etnohistorycznym poświęconym klamackiej kulturze. Poza badaniami terenowymi nasz doktorant przeprowadzi serię konsultacji naukowych oraz kwerendę zbiorów specjalnych i archiwów Bibliotek Uniwersytetu Oregonu (University of Oregon Libraries).