„Kultura i życie codzienne w trakcie wojny w Ukrainie”

W semestrze letnim w naszym Instytucie gościmy prof. Julię Iwaszko.

Profesor Iwaszko poprowadzi wykład zatytułowany „Kultura i życie codzienne w trakcie wojny w Ukrainie”. Zaprezentowane zostaną zagadnienia związane z wojną w XXI wieku, ze szczególnym uwzględnieniem wojny w Ukrainie. Odrębny blok tematyczny dotyczyć będzie problemu wojennych zniszczeń obiektów architektonicznych oraz perspektywy ich ochrony oraz rewitalizacji. Omówiona zostanie także rola sztuki i artystów w przekazywaniu dramatu wojny.

Wykłady ilustrowane będą fotografiami i filmami autorstwa Julii Iwaszko, Aleksandra Iwaszko i walczących wojskowych.

Profesor Julia Iwaszko urodziła się w 1970 r. w Kijowie. Ukończyła Wydział Architektury Kijowskiego Instytutu Inżynierii i Budownictwa. Od 1994 r. pracuje na Wydziale Podstaw Architektury i Projektowania Architektonicznego, prowadzi zajęcia z historii architektury ukraińskiej i nowoczesnej architektury światowej. Jest autorką autorką ponad 600 artykułów naukowych i popularnonaukowych, realizuje projekty międzynarodowe z naukowcami z Polski i Rumunii.