Badania, pamięć, upamiętnienia – Leksykon Archeologii Katyńskiej

Dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz i dr Sebastian Latocha wykonawcami w grancie NPRH.

Od kilku miesięcy bierzemy udział w realizacji grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki Ministerstwa Edukacji i Nauki Leksykon Archeologii Katyńskiej (1990–2015)

Członkami interdyscyplinarnego zespołu badawczego, oprócz archeologów i historyków, są etnolodzy z naszego Instytutu dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz i dr Sebastian Latocha

W ramach badań przeprowadzane są m.in. wywiady etnograficznych z badaczami i uczestnikami  prac archeologicznych w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni oraz osobami, których biografia, doświadczenie i pamięć związane są ze Zbrodnią Katyńską – członkami Rodzin Katyńskich. Relacje osób zaangażowanych w archeologiczne badania (organizatorzy, naukowcy, ówcześni studenci) stanowią świadectwa procesu badawczego. Wspomnienia, relacje członków Rodzin Katyńskich ukazują zaś to, co zapisane w indywidualnym doświadczeniu, także w biografii rodzinnej; pozwalają rozpoznać sposoby pamiętania i formy upamiętniania.

W ubiegłym tygodniu (9 grudnia 2022 r.) w Muzeum Katyńskim w Warszawie zawarte zostało porozumienie między Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie a Uniwersytetem Łódzkim, reprezentowanym przez prof. dr. hab. Macieja Kokoszkę – Dziekana Wydziału Filozoficzno-Historycznego. Porozumienie dotyczy prac realizowanych w ramach projektu Leksykon Archeologii Katyńskiej”.

Wizyta w Warszawie była także okazją do kolejnego spotkania członków zespołu badawczego, tym razem z udziałem pracowników Muzeum. W trakcie seminarium podsumowany został stan realizacji zadań badawczych w 2022 r., przede wszystkim działań etnograficznych. Zaprezentowane zostały także pierwsze wyniki skanowania trójwymiarowego zabytków ze zbiorów Muzeum oraz omówione zostały propozycje haseł Leksykonu".