Rozmowa z Marią Nowakowską nt. jej wystawy „Różowe odcienie szarości”

Zachęcamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Marią Nowakowską nt. jej pierwszej wystawy fotograficznej. Czym artystka kierowała się w doborze zdjęć? Dlaczego zaprezentowane prace nie przedstawiają detalu architektonicznego? Których fotografów Maria ceni najbardziej?

Spotkanie odbyło się podczas wernisażu autorskiej wystawy fotograficznej „Różowe odcienie szarości” Marii Nowakowskiej, która jest doktorantką w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Łódzkiego, zapaloną popularyzatorką dziedzictwa architektonicznego (przede wszystkim detalu), właścicielką marek: Łódzki Detal i Maria od Detalu.

Maria Nowakowska podczas wernisażuFotorelacja z wernisażu wystawy dostępna jest na uniwersyteckim Flickrze

Tematem dyskusji była przede wszystkim ekspozycja i prezentowane na niej zdjęcia, które w swoisty dla artystki sposób ujmują architekturę Łodzi – widzianą jej oczyma, jednocześnie dopełniając snutą z perspektywy detalowego konkretu opowieść o mieście.

Rozmowę poprowadził Jakub Szczapiński – fascynat Łodzi i animator kultury, autor artbooka „Mury mają głos (czyli rzecz o bałuckim dzikim typo)”.
Spotkanie odbyło się 28 lipca 2023 roku w Uniwersyteckiej Galerii Wozownia 11.

Nagranie dostępne jest na platformach podcastowych SoundCloud, SpotifyApple Podcasts.

Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.