Oświadczenie rektor UŁ w sprawie tragicznych wydarzeń w Pradze

W związku z tragedią na Uniwersytecie Karola w Pradze, gdzie napastnik zastrzelił 14 osób, a sam popełnił samobójstwo, publikujemy oświadczenie rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Elżbiety Żądzińskiej.

Z głębokim smutkiem przyjęłam wiadomość o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce wczoraj w murach Uniwersytetu Karola. Ten bezsensowny i nikczemny akt przemocy kosztował życie 15 osób; 25 osób zostało rannych, a rodzina uniwersytecka jest do głębi wstrząśnięta. Jestem myślami z bliskimi ofiar, a także z całą społecznością akademicką Uniwersytetu Karola. Taka agresja jest skrajnie niedopuszczalna, należy ją wyraźnie potępić i zapobiec jej powtarzaniu się w przyszłości. Mam wielką nadzieję, że uniwersytety pozostaną tym, czym są – bezpiecznymi centrami badań, nauki i kształcenia, różnorodności, szacunku i zrozumienia, wolnymi od brutalności, okrucieństwa i nietolerancji.

Prof. Elżbieta Żądzińska, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego

I am deeply saddened to hear of the tragic events that unfolded at Charles University yesterday. The senseless and despicable act of violence left 15 dead and 25 wounded, shaking the very fabric of the university to the core. My thoughts are with the families of the victims, as well as with the entire academic community of Charles University. Such aggression will not stand, it must be expressly condemned and prevented from ever happening again. I firmly hope that universities remain what they are - safe places of scientific enquiry, scholarship and tuition, diversity, respect and understanding, free from brutality, cruelty and intolerance.

Prof. Elżbieta Żądzińska, Rector of University of Lodz.

Zdjęcie z zasobów Univerzita Karlova