Konferencja o zbrodniach wojennych w Pilznie

Zbrodnie wojenne: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość

Międzynarodowa konferencja naukowa

1 II 2023 r., Pilzno

W dniu 1 lutego 2023 r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu Zachodnioczeskiego w Pilznie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Válečné zločiny: Minulost, přítomnost, budoucnost”, poświęcona aktualnym problemom związanym ze zbrodniami wojennymi, przede wszystkim w Ukrainie i Rwandzie. W trakcie wydarzenia mocno zaakcentowana została kwestia współpracy prawników, kryminalistyków, patologów, antropologów sądowych oraz archeologów.

Dwa referaty zaprezentowane zostały przez pracowników Instytutu Archeologii UŁ w ramach projektu badawczego NPRH MEiN „Leksykon archeologii katyńskiej (1990–2015)”:

• dr hab. Anna I. Zalewska, prof. UŁ, „Znaczenie i status wiedzy archeologicznej i archeologii sądowniczej w procesie obalania kłamstw na temat zbrodni wojennych (1943–2023)”,
  • dr Olgierd Ławrynowicz, „80 let od odhalení Katyňského masakru aneb význam exhumace a archeologického výzkumu při vyvracení totalitní propagandy”.

Na zakończenie konferencji odbyła się dyskusja panelowa, do udziału w której zaproszony został dr Olgierd Ławrynowicz.

W konferencji uczestniczyli także pracownicy Zakładu Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu: dr hab. Barbara Kwiatkowska, prof. UPWr, dr Jacek Szczurowski, prof. UPWr, dr Paweł Konczewski i mgr Katarzyna Biernacka oraz doc. dr Pavel Vařeka z Katedry Archeologii UZcz w Pilznie

Konferencja zorganizowana została przez doc. dr. Viléma Knolla oraz doc. dr. Františka Vaverę z Wydziału Prawa UZCz w Pilznie.