Z dala od detalu? Wystawa fotografii Marii Nowakowskiej

Miejsce wydarzenia: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11, 90-505 Łódź
Czas: 28 lipca 2023 (piątek) 18:00 - 20:00 , 31 sierpnia 2023 (czwartek) 18:00 - 20:00

Podczas wakacji w Galerii Uniwersytetu Łódzkiego Wozownia 11 (ul. Skłodowskiej-Curie 11) będzie można zobaczyć wystawę fotografii Marii Nowakowskiej – znanej łodzianom popularyzatorki dziedzictwa architektonicznego. Wernisaż ekspozycji pt. „Różowe odcienie szarości” odbędzie się w piątek (28 lipca, godz. 18.00). Finisaż wystawy połączony z premierowym wykładem M. Nowakowskiej nt. humanizacji architektury zaplanowany jest 31 sierpnia na godzinę 18:00. Kuratorem przedsięwzięcia jest dr Maciej Ryszka ze Szkoły Filmowej w Łodzi.

Maria Nowakowska jest absolwentką UŁ, a obecnie pisze pracę doktorską z zakresu historii sztuki. W ostatnich latach dała się poznać mieszkańcom Łodzi jako zapalona popularyzatorka dziedzictwa architektonicznego. Jej uwagę zwraca przede wszystkim detal architektoniczny, co znalazło odzwierciedlenie w nazwach prowadzonych przez nią marek: Łódzki Detal i Maria od detalu. Od kilku lat interesuje się również sztuką w przestrzeni miejskiej – w szczególności rzeźbą plenerową.

BEZ ZDOBIEŃ, DAT I HISTORII

„Różowe odcienie szarości” to pierwszy indywidualny pokaz zdjęć w portfolio Marii Nowakowskiej. Rolę kuratora ekspozycji przyjął dr Maciej Ryszka – na co dzień artysta fotograf i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Widzowie, którzy liczą na to, że na wystawie zobaczą łódzkie detale architektoniczne, mogą być rozczarowani.

Artystka zabiera widzów w intymną podróż przez pejzaż miasta – wędrówkę pełną zachwytów, ale daleką od oswojonych form przedstawiania. W centrum uwagi znalazły się kolor, geometria, gra form, nawiązujące do bliskich łódzkiemu DNA idei sztuki abstrakcyjnej

tłumaczy kurator Maciej Ryszka.

Tak – kolor, faktura, światło w ruchomej harmonii form. Przypadkowe i intencjonalne seanse geometrii. Napięcia metafizyczne. Przenikanie warstw, znaczeń, materialności. Nieokiełznane kaligrafie, zatarte znaki, samoskładające się formuły. Tego można się spodziewać

– podsumowuje kurator.

zdjęcie różnokolorowego muru z leżącymi przed nim cegłówkami

DETALFEST I HUMANIZACJA ARCHITEKTURY

Pasja Marii do zdobnictwa architektonicznego przełożyła się również za pomysł Festiwalu Detalu Architektonicznego DetalFest, który od 2017 r. organizowany jest w Łodzi w formule biennale. W tegorocznej, czwartej edycji wydarzenia, Uniwersytet Łódzki występuje w roli partnera strategicznego. W ramach DetalFestu odbędzie się nie tylko wernisaż wystawy, lecz również m.in. dwa wydarzenia towarzyszące:

 • Spotkanie z artystką i kuratorem odbędzie się w dniu otwarcia ekspozycji (piątek, 28 lipca) o godzinie 18.00. Wydarzenie poprowadzi Jakub Szczapiński – fascynat Łodzi i animator kultury, autor artbooka „Mury mają głos (czyli rzecz o bałuckim dzikim typo)”.
 • Finisaż wystawy połączony z premierowym wykładem M. Nowakowskiej nt. humanizacji architektury zaplanowany jest na godz. 18.00 w czwartek (31 sierpnia). Prelekcja dotyczyć będzie problematyki, którą Maria zajmuje się naukowo – humanizacji architektury. Wykład naświetli związki pomiędzy filozofią, polityką oraz estetyką, które wpływają na kształt architektury 2. połowy XX wieku.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Wozowni 11 przy ul. Skłodowskiej-Curie 11. Wstęp na wystawę oraz spotkania jest nieodpłatny.

DNI I GODZINY ZWIEDZANIA

W sobotę (29 lipca) wystawa otwarta w godzinach 11.00-16.00. 

W okresie od 1 do 30 sierpnia wystawa otwarta w czwartki i piątki w godz. 15.00–19.00. 

W pozostałe dni tygodnia wystawę można oglądać po wcześniejszym umówieniu wizyty w pod adresem e-mail: komunikacja@uni.lodz.pl 

O ARTYSTCE

Maria Nowakowska – absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UŁ. Jako Maria od Detalu / Łódzki Detal od niemal dekady opowiada z perspektywy szczegółu o architekturze i sztuce w przestrzeni miejskiej. Oprócz popularyzacji dziedzictwa fotografuje, pisze, zajmuje się ceramiką i rzeźbą.

O KURATORZE

dr Maciej Ryszka – fotograf, absolwent i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego dorobek artystyczny skupia się przede wszystkim na fotografii dokumentalnej i ulicznej. Zainteresowania fotograficzne artysty dotyczą poszukiwania niezwykłości w miejscach uznanych powszechnie za peryferyjne. W fotografii ulicznej Maciej Ryszka docenia doniosłość codziennych, pozornie prozaicznych przeżyć mieszkańców miasta. Najważniejsze zrealizowane przez Macieja Ryszkę wystawy indywidualne to \

 • „nieŁódź” (2010, Muzeum Miasta Łodzi), (2011, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu),
 • „Widma” (2019),
 • „Przeciągłym spojrzeniem. Fotografia nierównowagi” (2021, Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne).

 

RedakcjaBartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

 

 

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11, 90-505 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 28 lipca 2023 (piątek) 18:00 - 20:00 , 31 sierpnia 2023 (czwartek) 18:00 - 20:00

 • ND
 • PN
 • WT
 • ŚR
 • CZ
 • PT
 • SB